knockdown - онтологија

ногдаун повеќе

мн. ногдауни
Вид збор: Именка, машки род
ногдаун

нокдаун повеќе

Види и: ногдаун (м.)
мн. нокдауни
Вид збор: Именка, машки род
Во боксот - силен удар по кој удрениот боксер може да ја продолжи борбата.
Албански: nokdaun
Употреба: Спорт
тешка безизлезна ситуација
Албански: nokdaun, situatë e rëndë
Употреба: Преносно значење