kowtow - онтологија

метанија повеќе

мн. метании
Вид збор: Именка, женски род
Длабоко поклонување за време на молитва или пред големец.
Албански: përulje

поклонение повеќе

мн. поклоненија
Вид збор: Именка, среден род
Одавање почит на моќници, на силници.
Албански: përkulje
Употреба: Иронично