lacing - онтологија

китка повеќе

мн. китки
Вид збор: Именка, женски род
Сноп од гајтани, памучни, волнени или свилени конци врзани на едниот крај што служат како украс на капа, марама, облека и др.
Албански: kurdel, gajtan

пискул повеќе

мн. пискули
Вид збор: Именка, машки род
Реси врзани во снопче.
Турски: püskül Албански: pyskil, xhufkë
Примери:
Фес со пискул.

реса повеќе

мн. реси
Вид збор: Именка, женски род
Нишки што служат како украс.
Албански: gajtan
Примери:
Завеси со убави долги реси.