lament - онтологија

зареди повеќе

заредат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да реди, да плаче над умрен.
Албански: vajtoj

затуфка повеќе

(се) затуфкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да (се) туфка.

изжала повеќе

Види и: изжали (св.)
изжалаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се изжала) Се жали себеси.
Албански: pikëllohem

исплаче повеќе

Види и: плаче (несв.)
исплачат
Вид збор: Глагол, свршен
(се исплаче) Раскаже некому за своите проблеми, се изжали пред некого.
Албански: pikëllim

југа повеќе

југаат
Вид збор: Глагол, несвршен
плаче, кука
Албански: qanë, vajton
Употреба: Преносно значење

кука повеќе

кукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се плаче, се жали, изразува незадоволство.
Албански: qahem, ankohem

ламентира повеќе

ламентираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
оплакува, тагува

лелек повеќе

мн. лелеци
Вид збор: Именка, машки род
Извик што изразува болка, тага.

лелекне повеќе

лелекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти лелек.

налае повеќе

(се) налаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнакаже, изназборува лоши работи некому.
Албански: leh, flet pa lidhje
Употреба: Преносно значење , Разговорно

офне повеќе

офнат
Вид збор: Глагол, свршен
Воздивне болно, викне.
Турски: oflamak

плаче повеќе

плачат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се плаче) се жали, се јаде
Албански: vajtoj

туфка повеќе

(се) туфкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
кука, се жали

туфкање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
кукање

туфне повеќе

Вид збор: Глагол, свршен
(се) туфка