lease - онтологија

издаде повеќе

издадат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде на заем, на услуга, на употреба.
Албански: jap, huazoj

кирија повеќе

мн. кирии
Вид збор: Именка, женски род
Паричен надомест за изнајмена куќа, стан, соба и сл.
Турски: kira Албански: qira
Употреба: Економија

углави повеќе

углават
Вид збор: Глагол, свршен
најми
Албански: huazoj
Употреба: Дијалектен збор , Економија
(се углави) се најми, се глави
Албански: huazoj
Употреба: Дијалектен збор , Економија