leather - онтологија

ѓон повеќе

мн. ѓонови
Вид збор: Именка, машки род
Штавена цврста говедска или коњска кожа.
Турски: gön Албански: lëkurë

кожа повеќе

мн. кожи
Вид збор: Именка, женски род
Таква обвивка, одрана од животно и обработена, што служи за изработка на различни предмети.
Албански: lëkurë

кожен повеќе

кожни
Вид збор: Придавка
Што е изработен од кожа, што е преслечен со кожа.
Албански: lëkure
Употреба: Економија

кожинка повеќе

мн. кожинки
Вид збор: Именка, женски род
Парче од кожа.
Албански: copë lëkure