leek - онтологија

праз повеќе

(едн.) празот
Вид збор: Именка, машки род
Вид градинарско растение што расте во стракови, со бела главица и зелени перја.
Латински: Allium porrum Албански: pras, purri, presh
Употреба: Ботаника , Гастрономија