lie fallow - онтологија

прележи повеќе

Види и: лежи (несв.)
прележат
Вид збор: Глагол, свршен
За нива, земја - остане необработена, непосеана за приридно да ѝ се обнови плодноста.
Албански: qëndroj, djerr
Употреба: Земјоделство