light - онтологија

видело повеќе

мн. видела
Вид збор: Именка, среден род
светлина
Албански: dritë

дозапали повеќе

Види и: запали (св.)
дозапалат
Вид збор: Глагол, свршен
Запали нешто до крај.

запали повеќе

запалат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да топли нешто, да дава топлина.
Албански: flakë
За цигара, свеќа - направи да гори, да испушта чад, светлина.
Албански: flakë

лек повеќе

лекиот
Вид збор: Придавка
лесен

лекичок повеќе

лекичкиот
Вид збор: Придавка
лек
Употреба: Хипокористика

лесен повеќе

лесни
Вид збор: Придавка
Што има мала маса, што тежи малку.
Албански: i lehtë

лесничок повеќе

лесничкиот
Вид збор: Придавка
лесен
Употреба: Деминутив

осветление повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
оcветлување, светлина
Албански: ndriçim
Инсталација за создавање светлина, светлост.
Албански: ndriëim

подзапали повеќе

подзапалат
Вид збор: Глагол, свршен
Запали малку, донекаде.

пораспали повеќе

Види и: распали (св.)
пораспалат
Вид збор: Глагол, свршен
(се пораспали) Се распали, се разгори малку, во некој степен.
Албански: ndezet pak

расчини повеќе

расчинија
Вид збор: Глагол, свршен
За огин - распали, разгори.
Албански: kall, ndez
Употреба: Народна поезија
Примери:
Расчинија силни огнови.

светее повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
свети

светлина повеќе

мн. светлини
Вид збор: Именка, женски род
Енергија што се испушта од некое тело и го прави видлив околниот свет.
Албански: drita
Употреба: Физика
Светлина карактеристична за некој дел на деноноќието.
Албански: dritë
Извор на осветление, направа за осветление по куќи и улици.
Албански: dritë
Употреба: Ретко

светлинка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
светлина
Употреба: Деминутив

светло повеќе

Вид збор: Префикс
Прв составен дел на некои сложенки со значење на светол, послабо изразена, бледа нијанса на некоја боја.

светло повеќе

мн. светла
Вид збор: Именка, среден род
Извор, направа за осветлување.
Албански: dritë

светлосен повеќе

светлосни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на светлост; кој се произведува со помошта на светлост.
Примери:
Светлосна енергија.

светлост повеќе

Види и: светлина (ж.)
(едн.) светлоста
Вид збор: Именка, женски род
светлина
Албански: dritë

светлота повеќе

Вид збор: Именка, женски род
светлост
Употреба: Ретко

светол повеќе

светли
Вид збор: Придавка
Кој има боја блиска до белата, побледа од основната.

фар повеќе

мн. фарови
Вид збор: Именка, машки род
Светилник на морски брег.
Албански: fanar limani
Рефлектор на возило.
Албански: far, dritë makine
Употреба: Технологија
светилник
Албански: fanar, far
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти беше фар на народниот друм.