lily - онтологија

замбак повеќе

мн. замбаци
Вид збор: Именка, машки род
лилјан, крин
Турски: zambak Албански: zambak
Употреба: Ботаника

крин повеќе

мн. кринови
Вид збор: Именка, машки род
Декоративно растение со многу мирисливи цветови.
Латински: Lilium candidium Албански: zambak
Употреба: Ботаника

лилија повеќе

мн. лилии
Вид збор: Именка, женски род
крин
Албански: zambak
Употреба: Ботаника

лилјан повеќе

мн. лилјани
Вид збор: Именка, машки род
крин
Латински: Lilium Албански: zambak
Употреба: Ботаника