limit - онтологија

граница повеќе

мн. граници
Вид збор: Именка, женски род
Крајна точка до која може, смее да се стигне, да се дозволи нешто.
Албански: kufi
Употреба: Преносно значење

лимит повеќе

мн. лимити
Вид збор: Именка, машки род
Граница, утврдена цена, рок, норма, план што не смее да се пречекори; ограничување воопшто што не смее да се помине.
Албански: limit, kufi
Употреба: Економија

лимитира повеќе

лимитираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одредува, утврдува лимит, граница на нешто.

мера повеќе

мн. мери
Вид збор: Именка, женски род
определена граница
Албански: masë. kufi

ограничи повеќе

ограничат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ограничи) Си постави сам себеси некакви граници, го определи обемот на својата работа, на своето дејствување итн.
Албански: limitoj

плафон повеќе

мн. плафони
Вид збор: Именка, машки род
Највисока точка, краен досег, најгорна граница.
Француски: plafond Албански: plafon
Примери:
Плафонот на платите.

плафонира повеќе

плафонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одредува лимит.
Употреба: Дијалектен збор

поограничи повеќе

Види и: ограничи (св.)
поограничат
Вид збор: Глагол, свршен
Ограничи до некој степен.
Албански: kufizoj
(се поограничи) Се ограничи, се огради до некој степен.
Албански: kufizohem