litigate - онтологија

парничи повеќе

(се) парничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Води судска постапка.
Употреба: Правда

суди повеќе

судат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се суди) Води судски процес.
Албански: gjykon
Употреба: Правда