litter - онтологија

кучило повеќе

мн. кучила
Вид збор: Именка, среден род
Сите кучиња од едно котење.
Албански: qenë të një pjelle
Употреба: Зоологија

мачило повеќе

мн. мачила
Вид збор: Именка, среден род
Кот од мачка.
Албански: pjellë e macës
Употреба: Зоологија

прасило повеќе

мн. прасила
Вид збор: Именка, среден род
Прасиња од едно опрасување.
Употреба: Зоологија