liver - онтологија

дроб повеќе

мн. дробови
Вид збор: Именка, машки род
Заеднички назив за црниот дроб и белите дробови кога се приготвуваат како јадење.
Албански: mëlçi
Употреба: Гастрономија

џигер повеќе

мн. џигери
Вид збор: Именка, машки род
дроб
Турски: ciğer Албански: mëlçi, xhiger
Употреба: Анатомија

џигерче повеќе

мн. џигерчиња
Вид збор: Именка, среден род
Mал џигер.
Албански: mëlçi, xhiger
Употреба: Анатомија , Деминутив
(обично во мн.) Џигерчиња (како јадење).
Албански: xhiger, mëlçi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Парчиња пржен или печен џигер.