loom - онтологија

испрчи повеќе

испрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Истакне дел од телото (гради, мев), заземе надмен став.
Албански: thekson, nxjerr në pah

пупули повеќе

Види и: пули (несв.)
пупулат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пупули) Се гледа од далеку.
Употреба: Дијалектен збор

разбој повеќе

мн. разбои
Вид збор: Именка, машки род
Направа или машина за ткаење.
Албански: vegjë, vek
Примери:
Ткае на разбој.

разбојче повеќе

Вид збор: Именка, среден род
разбој
Употреба: Деминутив

стрчи повеќе

стрчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Стои прав, неналегнат.
Албански: qëndron drejt, jo i shtrirë