loot - онтологија

накраде повеќе

накрадат
Вид збор: Глагол, свршен
Искраде, украде многу, во големо количество.
Албански: vjedh shumë
(се накраде) Се задоволи со крадење.
Албански: ngopet me vjedhje

напљачка повеќе

напљачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се напљачка) Пљачкоса, ограби доволно, се задоволи, се насити со пљачкање.
Албански: grabis shumë

оплени повеќе

опленат
Вид збор: Глагол, свршен
ограби, опљачка

оскубе повеќе

оскубат
Вид збор: Глагол, свршен
Соголи, ограби некого преку високи цени, големи давачки, со обложување, коцкање итн.
Албански: çvesh, grabis
Употреба: Преносно значење

пороби повеќе

поробат
Вид збор: Глагол, свршен
поплени
Албански: grabit
Употреба: Ретко

разграба повеќе

разграбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Собере се што ќе му падне, се без остаток.
Албански: marr, grabis
Примери:
Разграбаа се што најдоа во куќата.

раздига повеќе

раздигаат
Вид збор: Глагол, свршен
разграба, разземе
Албански: grabis
Примери:
Многу брзо ги раздигаа јаболката.