loser - онтологија

губител повеќе

мн. губители
Вид збор: Именка, машки род
губитник

губитник повеќе

мн. губитници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што губи.
Албански: humbës, dështak
Човек што не успева во животот.
Албански: dështak, humbës

дркаџија повеќе

мн. дркаџија
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не го бива за ништо, што млати празна слама.
Албански: dështak
Употреба: Вулгарно , Дијалектен збор , Преносно значење

загубар повеќе

мн. загубари
Вид збор: Именка, машки род
Компанија што е во загуба.
Албански: humbës
Употреба: Економија , Разговорно

лузер повеќе

мн. лузери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што постојано губи.
Употреба: Разговорно

пацер повеќе

мн. пацери
Вид збор: Именка, машки род
Губитник во шаховска игра.
Германски: Patzer Албански: humbës, dështak
Употреба: Дијалектен збор , Спорт

поразеник повеќе

мн. поразеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што претрпел пораз, неуспех.