lowland - онтологија

долниште повеќе

мн. долништа
Вид збор: Именка, среден род
Ниско место, рамнина.
Албански: ultësirë
Употреба: Географија , Дијалектен збор

низина повеќе

мн. низини
Вид збор: Именка, женски род
Ниско рамно место во одноc на теренот што го опкружува.
Албански: ultësirë
Употреба: Географија