lucky - онтологија

аирлија повеќе

мн. аирлии
Вид збор: Придавка
Што носи среќа.
Турски: hayırlı
Употреба: Неменлив збор

среќен повеќе

среќни
Вид збор: Придавка
Што му работи среќата.

среќлија повеќе

Вид збор: Придавка
среќен
Примери:
Среќлија жена.