lyra - онтологија

лира повеќе

мн. лири
Вид збор: Именка, женски род
Жичен музички инструмент со три до осум жици.
Албански: lyrë
Употреба: Музика и танц
Симбол во поетската уметност.
Албански: lirikë
Употреба: Книжевен збор