lyric - онтологија

лирика повеќе

(едн.) лириката
Вид збор: Именка, женски род
Поезија во која се изразуваат личните, интимните чувства и мисли на поетот.
Употреба: Литература

песна повеќе

мн. песни
Вид збор: Именка, женски род
Помала стихотворба, со лирски карактер.
Албански: lirikë
Употреба: Литература