mackerel - онтологија

бакалар повеќе

мн. бакалари
Вид збор: Именка, машки род
Вид риба од северните мориња.

скумрија повеќе

мн. скумрии
Вид збор: Именка, женски род
Mала морска риба со вретеновидно тело.
Латински: Scomber scombrus Турски: uskumru Албански: skumbri
Употреба: Зоологија

скуша повеќе

мн. скуши
Вид збор: Именка, женски род
Североатланска риба со синозелена боја.
Латински: Scomber scombros
Употреба: Зоологија