magpie - онтологија

какараска повеќе

мн. какараски
Вид збор: Именка, женски род
страчка

осојка повеќе

Види и: сојка (ж.)
мн. осојки
Вид збор: Именка, женски род
сојка
Употреба: Зоологија

сврака повеќе

мн. свраки
Вид збор: Именка, женски род
Креслива птица од родот на гавраните.
Латински: Pica rustica
Употреба: Зоологија

сврачка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
сврака

скакарка повеќе

мн. скакарки
Вид збор: Именка, женски род
сврака, страчка
Употреба: Зоологија

страч повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Мажјак на страчка.
Употреба: Зоологија

страчка повеќе

мн. страчки
Вид збор: Именка, женски род
Вид птица со долга опашка.
Латински: Pica rustica Албански: laraskë
Употреба: Зоологија