maize - онтологија

пченка повеќе

мн. пченки
Вид збор: Именка, женски род
Житна култура со високо стебло и плод во вид на кочан со наредени крупни зрна.
Латински: Zea mays Албански: misër
Употреба: Ботаника
Плодот на ова растение како храна.
Албански: misër, kollomboq
Употреба: Гастрономија