male - онтологија

мажјак повеќе

мн. мажјаци
Вид збор: Именка, машки род
Животно од машки пол.
Употреба: Зоологија

машко повеќе

мн. машки
Вид збор: Именка, среден род
Маж, лице од машки пол.

петел повеќе

мн. петли
Вид збор: Именка, машки род
Во шала за маж.
Албански: gjel, mashkull
Употреба: Иронично , Разговорно

човек повеќе

мн. луѓе
Вид збор: Именка, машки род
возрасен маж
Албански: burrë