mangle - онтологија

пегла повеќе

пеглаат
Вид збор: Глагол, несвршен
малтретира
Албански: maltretoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Два саата ме пеглаше.

попегла повеќе

Види и: пегла (несв.)
попеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пегла малку, кратко време.