maniac - онтологија

дегенерик повеќе

мн. дегенерици
Вид збор: Именка, машки род
Лице што покажува знаци на физичко или душевно растројство.
Албански: degjenerik, bastard
Употреба: Медицина
глупак, чудак, манијак
Албански: bastard, maniak
Употреба: Иронично , Преносно значење

лудак повеќе

мн. лудаци
Вид збор: Именка, машки род
Неразумен, лекомислен, површен човек.
Албански: maniak, i çmendur
Употреба: Преносно значење

манијак повеќе

мн. манијаци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има манија.
Употреба: Медицина