maracuja - онтологија

маракуја повеќе

(едн.) маракујата
Вид збор: Именка, женски род
Плод на амазонското цвеќе на страста.
Латински: Passiflora edulis Албански: marakuja
Употреба: Ботаника , Гастрономија