marten - онтологија

куна повеќе

мн. куни
Вид збор: Именка, женски род
Мала граблива ѕверка со витко тело, кратки нозе и cо скапоцено крзно.
Латински: Mustella foina
Употреба: Зоологија

кунатка повеќе

Види и: куна (ж.)
мн. кунатки
Вид збор: Именка, женски род
куна