massage - онтологија

масажа повеќе

мн. масажа
Вид збор: Именка, женски род
Триење на телото од медицински или козметички причини.
Употреба: Медицина

масира повеќе

масираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши масажа, трие.
Албански: masazhoj, fërkoj

помасира повеќе

Види и: масира (несв.)
помасираат
Вид збор: Глагол, свршен
Масира малку, кратко време.
Употреба: Медицина

трие повеќе

тријат
Вид збор: Глагол, несвршен
масира
Албански: bëj masazh
(се трие) се масира
Албански: bëj masazh