match - онтологија

кибрит повеќе

мн. кибрити
Вид збор: Именка, машки род
Кутија што содржи мали дрвца, коишто од едната страна се обложени со запалива материја за брзо палење.
Турски: kibrit

кибритче повеќе

Види и: кибрит (м.)
мн. кибритчиња
Вид збор: Именка, среден род
кибрит
Албански: shkrepsë, qibrit
Употреба: Деминутив
Едно дрвце од кибрит.
Албански: kokërr qibriti

меч повеќе

мн. мечеви
Вид збор: Именка, машки род
спортски натпревар
Албански: ndeshje
Употреба: Спорт

натпревар повеќе

мн. натпревари
Вид збор: Именка, машки род
Натпреварување, спортcка борба меѓу двајца или меѓу две екипи.
Албански: garë
Употреба: Спорт

пар повеќе

мн. парови
Вид збор: Именка, машки род
(обично со негација) Што мy прилега некому по своите квалитети.
Албански: përshtat

потрефи повеќе

потрефат
Вид збор: Глагол, свршен
погоди
Германски: treffen Албански: godas, qëlloj
Употреба: Разговорно

совпаѓање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
(се) совпадне

спореди повеќе

споредат
Вид збор: Глагол, свршен
прирамни, изедначи
Албански: krahasoj

средба повеќе

мн. средби
Вид збор: Именка, женски род
натпревар
Албански: ndeshje
Употреба: Спорт