mate - онтологија

буца повеќе

(се) буцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се буца) За свиња - се пари.
Албански: shumohet

мрка повеќе

(се) мркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пари (обично за овци).
Употреба: Зоологија

пари повеќе

парат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пари) За животни - се спои (за мажјак и женка) заради оплодување.
Албански: parëzoj, ndërzoj
Употреба: Зоологија