meddle - онтологија

вплете повеќе

вплетат
Вид збор: Глагол, свршен
(се вплете) се вмеша, продре
Албански: përzihem
Употреба: Преносно значење

замеша повеќе

Види и: меша (несв.)
замешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заплетка некоја работа, ситуација и сл.
Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење