medic - онтологија

медицинар повеќе

мн. медицинари
Вид збор: Именка, машки род
Студент на медицина.
Албански: student medicine
Употреба: Медицина
Лице што се занимава со медицина.
Албански: që merret me medicinë
Употреба: Медицина , Разговорно