memorial service - онтологија

задушница повеќе

мн. задушници
Вид збор: Именка, женски род
Црковна служба за помен на мртвите.
Албански: shërbim memoriali
Употреба: Црковен термин

панихида повеќе

мн. панихиди
Вид збор: Именка, женски род
Богослужба за помен на починат.
Употреба: Црковен термин

парастос повеќе

мн. парастоси
Вид збор: Именка, машки род
Во православната црква - богослужба за помен на мртвите.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Парастос на гроб.