menopause - онтологија

климакс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
климактериум
Албански: klimaks, periudhë klimakterike
Употреба: Медицина

климактериум повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Период на физиолошки промени кај жената во кој постепено се менува соодносот на сексуалните хормони.
Употреба: Медицина

менопауза повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Природна појава во животот на жената кога престанува нејзината менструација.
Употреба: Медицина