message - онтологија

нарач повеќе

мн. нарачи
Вид збор: Именка, машки род
порака
Употреба: Архаизам

нараџба повеќе

мн. нараџби
Вид збор: Именка, женски род
порака
Употреба: Архаизам

порака повеќе

мн. пораки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што се порачува некому; соопштение, известување испратено по некого.
Албански: mesazh

порачка повеќе

мн. порачки
Вид збор: Именка, женски род
порака
Албански: porosi
Употреба: Ретко