mild - онтологија

благ повеќе

благи
Вид збор: Придавка
Што слабо, во мала мера го изразува своето основно својство.
Албански: i butë, i qetë

мек повеќе

меки
Вид збор: Придавка
За време - што не е студен, остар.

млак повеќе

млакиот
Вид збор: Придавка
Што е со средна топлина, ни многу врел, ни многу студен.