military - онтологија

воен повеќе

воени
Вид збор: Придавка
Што се однесува или припаѓа на војска.
Албански: ushtri
Употреба: Воен термин

војнички повеќе

војничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на војник.
Употреба: Воен термин