minister - онтологија

ѓакон повеќе

мн. ѓакони
Вид збор: Именка, машки род
Свештено лице што му помага на свештеникот (или епископот) при богослужба. Припадник на најнискиот од трите чина во црковната хиерархија.
Употреба: Црковен термин

министер повеќе

мн. министри
Вид збор: Именка, машки род
Висок државен функционер, член на влада, што управува со некое министерство или е без ресор, без портфељ.
Албански: ministër
Употреба: Административен термин , Политика

министерка повеќе

Види и: министер (м.)
мн. министерки
Вид збор: Именка, женски род
жена министер
Албански: ministreshë
Употреба: Дипломатија
жена на министер
Албански: grua e ministrit
Употреба: Разговорно