mint - онтологија

кове повеќе

коват
Вид збор: Глагол, несвршен
Изработува метални пари.
Албански: stampoj
Употреба: Економија

ковина повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Хемиска материја што може да се лее и кове и што е добар спроводник на топлина и на електрицитет; метал.

мента повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Лековито растение со cитни цветчиња и пријатен мирис.
Латински: Mentha Албански: mentë
Употреба: Ботаника

нана повеќе

Види и: нане (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
нане

нане повеќе

(едн.) нането
Вид збор: Именка, среден род
Градинарско растение со мирисни ливчиња, кое се користи како зачин и како чај, мента.
Латински: Mentha piperita Турски: nane Албански: nane, nenexhik
Употреба: Ботаника

тарапана повеќе

Вид збор: Именка, женски род
работилница за сечење пари
Турски: Tarab Албански: vend ku priten paratë
Употреба: Архаизам , Економија