mistake - онтологија

лаже повеќе

лажат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се лаже) Се мами, греши, не добива точна претстава за нешто.
Албански: gaboj

побрка повеќе

побркаат
Вид збор: Глагол, свршен
згреши
Албански: gaboj

препознае повеќе

препознам
Вид збор: Глагол, свршен
(се препознае) Се измами дека некој му е познат или дека нешто му е познато.
Албански: ngatrroj