mixer - онтологија

матач повеќе

мн. матачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мати.
Албански: turbulloj

мешалка повеќе

мн. мешалки
Вид збор: Именка, женски род
Направа или машина за мешање.
Албански: përziese, mikser

мешач повеќе

мн. мешачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што меша.
Албански: përzies, mikser

миксер повеќе

мн. миксери
Вид збор: Именка, машки род
Апарат за мешање, матење во градежништво и др.
Албански: mikser, përzies
Употреба: Архитектура и градба
Кујнски апарат што служи за матење, мешање.
Албански: mikser
Употреба: Гастрономија