molar - онтологија

катник повеќе

мн. катници
Вид збор: Именка, машки род
Заб во задниот дел од вилиците што служи за џвакање; катен заб.
Употреба: Анатомија

моларен повеќе

моларниот
Вид збор: Придавка
Што служи за дробење.
Употреба: Медицина