molasses - онтологија

маџун повеќе

мн. маџуни
Вид збор: Именка, машки род
Густо сварено овошје со шеќер, вид мармалад, вид слатко.
Турски: macun Албански: pelte
Употреба: Гастрономија

меласа повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Темнокафеава густа течност што се добива како остаток при производството на шеќер и се користи како суровина за добивање на шпиритус и квасец.