mole - онтологија

крт повеќе

мн. кртови
Вид збор: Именка, машки род
Цицач што cе храни cо инсекти, живее под земја и има предни нозе и муцка приспособени за копање.
Латински: Таlpa еuropaea Албански: urith
Употреба: Зоологија