moon - онтологија

луна повеќе

мн. луни
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Назив за месечина.
Албански: hëna

месец повеќе

мн. месеци
Вид збор: Именка, машки род
месечина
Албански: hënë
Употреба: Астрономија

месечина повеќе

(едн.) месечината
Вид збор: Именка, женски род
Небеско тело, сателит на планета.
Албански: hëna
Употреба: Астрономија
(само едн.) Небеско тело што се наоѓа најблиску до Земјата и е нејзин природен сателит.
Албански: hëna
Употреба: Астрономија
Светлина од Месечината; време кога сјае, осветлува Месечината.
Албански: dritë hëne

Месечко повеќе

Види и: месечина (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
месечина
Употреба: Поетски збор