mosquito - онтологија

комар повеќе

мн. комари
Вид збор: Именка, машки род
комарец
Албански: mushkonjë
Употреба: Зоологија

комарец повеќе

мн. комарци
Вид збор: Именка, машки род
Вид двокрилен инсект со тенко тело и долги нозе што ја цица крвта на луѓето и на животните.
Латински: Culex pipiens