mountain - онтологија

балкан повеќе

мн. балкани
Вид збор: Именка, машки род
планина
Турски: balkan Албански: mal
Употреба: Архаизам

гора повеќе

мн. гори
Вид збор: Именка, женски род
планина
Албански: bjeshkë
Употреба: Архаизам , Географија

планина повеќе

мн. планини
Вид збор: Именка, женски род
Големо издигнато место на површината ма земјата.
Албански: mal
Употреба: Географија

планиница повеќе

Види и: планинка (ж.)
мн. планиници
Вид збор: Именка, женски род
планина
Употреба: Деминутив
Примери:
(нар.поез.) Планинце, мори татковино!

планинка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
планина
Албански: mal
Употреба: Географија , Деминутив
Жена планинец, што живее на планина.
Албански: malësore
планинарка
Албански: malësore, alpiniste
Употреба: Спорт

планинче повеќе

Вид збор: Именка, среден род
планина
Албански: mal i vogël
Употреба: Деминутив
планинец
Албански: malësor
Употреба: Деминутив