mountaineer - онтологија

планинар повеќе

мн. планинари
Вид збор: Именка, машки род
Член на планинарско друштво; љубител на излети во планина.
Употреба: Спорт

планинарка повеќе

Види и: планинар (м.)
мн. планинарки
Вид збор: Именка, женски род
Жена планинар.
Употреба: Спорт

планинец повеќе

мн. планинци
Вид збор: Именка, машки род
планинар
Албански: malësor, alpinist
Употреба: Народно , Спорт

планинка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Жена планинец, што живее на планина.
Албански: malësore
планинарка
Албански: malësore, alpiniste
Употреба: Спорт